LPG Tankları

LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Sıvı halde, basınç altında ve ortam sıcaklığında taşınan ve depolanan LPG, gaz fazında tüketilir.

Endüstriyel LPG depolama tankları kullanıcıların büyük miktardaki propan, bütan ve LPG talebini karşılamak için kullanılır. Nihai tüketim noktaların da kullanılmasının yanısıra ana dağıtıcı noktalarda da yedekleme amacıyla kullanım alanı bulurlar. LPG ticari olarak; karışım LPG (% 30 Propan ve % 70 Bütan) ve Propan (% 95 ve üzeri saflıkta) olarak piyasaya sürülmektedir. Genellikle konutlarda ve küçük sanayi dökmegaz uygulamalarında propan, büyük sanayi dökmegaz uygulamalarında ise LPG karışımı kullanmaktadır. Propan gazının yüksek buharlaşma özelliğinden dolayı kullanım yerlerinde buharlaştırıcı ünitelere ihtiyaç duyulmaz.

İhtiyaç duyulan kapasiteye bağlı değişik hacimlerde toprak üstü veya toprak altına yerleştirilen LPG depolama tankları kullanım amacına uygun aksesuarlarla donatılırlar.

Kriyolet LPG tanklarında P sınıfı karbon çeliği malzemeleri kullanılmaktadır. Tanklarda dizayn standardı olarak AD MERKBLATT CODE 2000, EN 13445, ADR 2013, EN 12493 ve ASME Section VIII Division 1 kullanılmaktadır.

Bağımsız denetim kuruluşları tasarım ve proje hesaplamalarını onayladıktan sonra imalatın her aşamasında zorunlu olan tahribasız muayene (Röntgen, penetrant v.b.), kaynakçı sertifikaları, hidrostatik test ve sızdırmazlık testi gibi testlere nezaret etmektedir. Kontrol sonucunda hidrostatik test raporu, temizleme raporu, dizayn hesapları ve boya raporlarını onaylamaktadır. Sertifika almaya hak kazanan ürünlerin üzere denetim kuruluşu tarafından soğuk damga basılarak sertifika düzenlenmektedir.

LPG tanklarında, CE ve standartların gerektirdiği bütün markalamalar yapılmaktadır.

LPG Tankları